poniedziałek, 28 września 2015

Wydarzenie: Targi Sztuki, Designu i Idei

Podczas ostatniego weekendu w Gdańsku Oliwie (ul. Droszyńskiego) można było odwiedzić wspomniane Targi Sztuki, Designu i Idei. Targi miały charakter otwarty - wystawcy byli z różnych środowisk artystyczno-projektowych, choć w większości powiązanych z Trójmiastem lub tutejszą ASP (studenci, absolwenci, wykładowcy). Nie zabrakło również gości z innych zakątków Polski, jak i zagranicy.
Prezentowane prace pochodziły z wielu różnych dziedzin, od malarstwa sztalugowego, poprzez formy użytkowe, na projektach wnętrz kończąc. Wobec ilości atrakcji oraz tego, że jesteśmy Kołem Naukowym wydziału Wzornictwa, skupimy się na rzeczach i procesach traktujących o materii wzorniczo - designerskiej.
Materiałem przeżywającym swój renesans jest niewątpliwie beton. Tak jest, beton budowlany, zwykły szary lub barwiony, złocony, występujący zarówno w formie parkietażu przypominającego prace M.C. Escher’a (Ossendowski Design) jak i zegarach ściennych marki Projekt B25. Prace tej ostatniej grupy niewątpliwie zasługują na docenienie - są przemyślane, z indywidualnym podejściem do każdej z osobna, czy to chodzi o wazon, podkładkę pod kubek czy magnes na lodówkę. Są to przedmioty codziennego użytku, które zostały odświeżone w ciekawy sposób, są estetyczne w swojej surowości materiału i prostocie kształtów.
Dużą rolę wśród wystawionych prac odgrywało drewno (deski, sklejki, etc.) w projektach pracowni Stoner Circus, jako element z recyklingu w meblach grupy 17studio, produktach firmy SQRDOT, panelach ściennych WoodArtProject, prototypach siedzisk autorstwa studentów Pracowni Projektowania Mebla i Sprzętu (ASP Gdańsk). W każdym z przypadków prezentowało się inaczej, różne walory były eksponowane; widać jednak, że ten materiał nadal przyciąga projektantów swoim potencjałem i wciąż ich inspiruje.
Duże wrażenie zrobiła także kolekcja donic i mebli z pracowni APPO. Wykonane z drewna dębowego i korka, wraz z bielą lakierowanych segmentów i geometrycznymi kształtami, idealnie wpasowują się w dzisiejsze „minimalistyczne” trendy. Połączenie korka z roślinami daje zupełnie nowy, czysty efekt panowania nad naturą, zamknięcia jej w regularnej formie eksponując „dziką” roślinę. Jest czymś w rodzaju passepartout, tłem, które stylizuje i rosnący kwiat, i wnętrze.
Warto było też przyjrzeć się pewnym wartościowym drobiazgom - wizytówkom. Do najciekawszych znalezisk można zaliczyć wydruki na papierze pakowym (Kosmos) które pomimo łatwego zgniatania nie rozpadają się tak szybko, są lżejsze i zajmują mniej miejsca. Pięknie prezentowały się też te autorskie - z powiększeniami wielkoformatowych prac Magdaleny Peli o nazwie „All-over. Struktura tłumu”. Nie są to tylko suche informacje o danych kontaktowych, ale też próbki twórczości artystki. Widać nie zawsze trzeba się silić na tworzenie nowego elementu graficznego, wystarczy odpowiednio zagospodarować już dostępny materiał.
Tego typu spotkania są zawsze kopalnią pomysłów i okazją do zapoznania się z nowymi możliwościami i technologiami. Zwiedzający mają możliwość nawiązać kontakty z wystawcami, a podczas tych Targów również i możliwość nabycia niektórych prac. Tych, którzy nie mieli takiej okazji zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych wystawców, jak i śledzenia naszej strony, na której pojawiać się będą zapowiedzi i relacje z wydarzeń o podobnej tematyce.

Zamieszczamy również link do uczelnianej strony, na której znajdziecie listę wystawców: http://www.asp.gda.pl/aktualnosc/zapraszamy_na_targi_sztuki_designu_i_idei

Odwiedziliście Targi Sztuki, Designu i Idei? Które projekty szczególnie przykuły Waszą uwagę?
/Basia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz